politikanti-logo-mk

Епизода 15

За тоа дали САД ја менуваат политиката кон Македонија и кон Балканот; и за тоа кој овде тоа го разбира, а кој не. Politikanti.mk · Епизода 15

Епизода 14

За секуларноста на државата, владата и верските празници… За потребата за транспарентност која се’ уште не живее во нашите владеачки структури… За аферите, скандалите, јавните дебати и одговорноста на медиумите… […]

Епизода 13

За најновата амбасадорска рокада, Жерновски-Тупанчевски… Истекот на информации од Пентагон како поздрави и честитки од американските служби… Импликациите од досега најнеизвесните избори во Турција… За маглата околу „доверливиот“ договор со […]

Епизода 12

За „корупцијата во најава“ околу изградбата на автопатиштата… За „партијата во најава“ околу новите политички ангажмани на Никола Димитров… За „безбеден град во одјава“ на начинот на кој проектот го […]

Епизода 11

За политички канцерогениот предлог на ВМРО-ДПМНЕ за промена на Уставот… За љубовта меѓу Данела и Ќосе… И за потребата на Западот да ја декодира современа Кина… Politikanti.mk · Епизода 11

Епизода 10

За тоа како македонското правораздавање е способно да ја соџвака и плукне секоја реформа во правосудството во земјава; за владејачкиот СДСМ кој веројатно е во најдлабоката сопствена криза во своето […]

Епизода 9

За тоа како Американците ја преспаа последната деценија во Африка; за трите македонски години во НАТО; и за тоа дали политичкиот дијалог може да биде компензација за политичката глупост… Politikanti.mk […]

Епизода 8

За тоа дали некој во Македонија знае како се изговара името на кинескиот претседател; за глобалните игри на Кина наспроти Западот; за тоа дали Мицкоски ја третирал германската министерка Бербок […]

Епизода 7

За тоа зошто партиите во Македонија мразат фракции; за Виолета Ачкоска и за леснотијата на постоењето на Фејсбук; и треба ли Боки 13 да умре за да докаже дека не […]

Епизода 6

За аферата „ДоказМ“ која открива пипци на многу познати адреси… За Бектел и Енка и високите хонорари за повеќето наши сограѓани вклучени во процесот… За охридската инспирација која Борел ќе […]